اعلام نتایج آزمون وکالت 1401 در بیستم فروردین 1402

اعلام نتایج آزمون وکالت 1401 در بیستم فروردین 1402

اعلام نتایج آزمون وکالت 1401 در بیستم فروردین 1402 همزمان با آغاز دوره کارآموزی

به گزارش ایران استخدام و به نقل از خبرگزاری تسنیم، کارآموزی پذیرفته شدگان آزمون وکالت سال 1401 همزمان با اعلام نتایج از 20 فرردین ماه 1402 آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درخواست‌ها برای پذیرش بیشتر متقاضیان وکالت و شکستن انحصار صدور پروانه وکالت به دانش‌آموختگان دارای صلاحیت علمی و اخلاقی رشته حقوق که در اسناد بالادستی از جمله در سند تحول قضائی هم مورد تأکید قرار گرفته است، در نهایت به تصویب ماده 5 قانون صدور مجوزهای کسب و کار منجر شد که طبق آن، کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه مکلف شده‌اند تا هر سال از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت آزمون پروانه وکالت را برگزار کنند.

اجرای این قانون تعداد پذیرفته‌شدگان را تا درصد بسیار بالایی افزایش می‌دهد و همین موضوع باعث برخی انتقادها از آن شده است؛ اما متولیان دستگاه قضا در دو دوره اخیر از طرفداران افزایش تعداد وکلا بوده‌اند. آیت‌الله رئیسی در زمان زمامداری قوه قضائیه در سال 1399 سند تحول قضائی را ابلاغ کرد که در آن شکسته شدن انحصار در خدمات حقوقی از جمله وکالت به عنوان راهبرد برای توسعه خدمات قضائی مورد اشاره و تأکید قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، رئیس کنونی قوه قضائیه هم در سخنرانی خود در همایش مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده که بهمن‌ماه سال گذشته در مشهد برگزار شد، نه‌تنها از افزایش ظرفیت پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت بلکه از نزدیک شدن زمان برگزاری آزمون‌ها هم دفاع کرد.

اما اخیراً مجلس نسبت به عدم اعلام اسامی‌ پذیرفته‌شدگان هر دو آزمون وکالت که سال قبل برگزار شدند، واکنش گرفته و حتی برخی از نمایندگان از ابزار تهدید نظارت علیه دو نهاد وکالت یعنی مرکز وکلای قوه قضائیه و کانون وکلای دادگستری استفاده کردند.

  • موسسه آموزش عالی آزاد دانش پژوهان با بهره گیری از اساتید برجسته  صفر تا صد دوره جامع آمادگی آزمون وکالت را به صورت کاملا تخصی همراه با تست و منابع آزمون و آزمون های آزمایشی و کارگاه های نکته و تست برگزار می کند و در این راستا توانسته بالاترین آمار قبولی آزمون وکالت سنوات گذشته را به خود اختصاص دهد.

همچنین بخوانید:

اما حسن عبدلیان‌پور، رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه به این انتقادات پاسخ داد و اعلام کرد: کارآموزی پذیرفته‌شدگان آزمون وکالت 1401 این مرکز از 20 فروردین آغاز خواهد شد.

وی گفت: نتایج قطعی آزمون وکالت 1401 بیستم فروردین اعلام و بلافاصله دوره کارآموزی پذیرفته‌شدگان شروع می‌شود.

عبدلیان‌پور ادامه داد: با توجه به قانون تسهیل، ظرفیت قبولی مرکز وکلای قوه قضائیه دو برابر شده است؛ بر این اساس باید زیرساخت‌های لازم را دو برابر می‌کردیم که این امر زمان‌بر بود.

وی افزود: نتایج قبولی پذیرفته‌شدگان در شهریور ماه پارسال اعلام شد و در مدت 6 ماه گذشته کار گزینش پذیرفته‌شدگان انجام شد.

بنابراین مرکز وکلای قوه قضائیه بدون احتساب زمان برگزاری آزمون در اردیبهشت تا زمان اعلام نتایج آزمون در شهریور 1401 در این مدت نسبت به اجرای قانون تسهیل در حال انجام تکلیف بوده است؛ اما اتحادیه سراسری کانون‌‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) که آزمون معوق 1400 خود را در تیرماه سال قبل برگزار کرده، هنوز نسبت به علل تأخیر در اعلام اسامی نهایی پذیرفته‌شدگان آزمون اطلاع‌رسانی نکرده است.

 

 

نظرات کاربران